Działalność w Niemczech podatki

W związku z mobilnym pakietem słyszy się, że spora ilość firm transportowych przenosi się do Niemiec i tam zakłada działalność.

Jaki wysoki podatek jest w Niemczech? U naszych sąsiadów, podobnie jak w Polsce z nowym rokiem weszły zmiany w podatkach. Niemiecki fiskus w 2022 zabierze nam z wynagrodzenia 39,7% na ZUS-y i podatek. Benefity w systemie podatkowym to kwota wolna od podatku w Niemczech wynosi 9984 euro. Dla Małżeństw wynosi 19968 euro. Na dzieci suma wszystkich kwot wolnych wynosi 8388 euro.

Aby otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech, należy udać się do odpowiedniego urzędu do spraw gospodarki, który najczęściej mieści się w ratuszu lub w urzędzie miasta. Podatek dochodowy z działalności ustalany i pobierany jest przez gminy. Jego wysokość również zależy od gminy i regionu. Przedsiębiorcy zobowiązani są do kwartalnego rozliczania się z fiskusem. Jeśli przedsiębiorca zarobi więcej od ulgi podatkowej, wówczas stawka podatku waha się od 2% do 42% w zależności od dochodów. Deklarację podsumowującą dochody należy złożyć do lipca kolejnego roku.