Getting started - Place of business

Miejsce prowadzenia działalności

Dobór miejsca prowadzenia działalności jest bardzo ważny z wielu powodów, a ma to duży związek z branżą z jaką się zwiążemy.

Wybór wiąże się z miejscem rejestracji działalności gospodarczej. Z doświadczenia wiem, że powinno być to miejsce, gdzie będziemy często przebywać. Jeśli działalność zarejestrujemy w miejscu zamieszkania, a przebywać będziemy w miejscu prowadzenia działalności, to korespondencja i potencjalni klienci nie trafią do nas bezpośrednio. Awizo z poleconymi listami często nie zostaje odebrane. Nowe firmy muszą nastawić się na ciągłą pracę i trzeba ułatwić sobie życie, więc po co odbierać awizo ze skrzynki i odwiedzać pocztę, jak listonosz przyjdzie z listem, czy paczką tam gdzie przebywamy. Ważne jest, by adres był związany z miejscem przebywania naszym -fizycznym- lub naszych pracowników.

Adres rejestracji działalności gospodarczej odwiedzają również pracownicy różnych instytucji, jak np. Poczty Polskiej (sprawdzają czy używamy i opłacany abonament RTV) lub pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy lub Urzędu Skarbowego. Wiec rozważmy, czy chcemy wizyty w domu, czy w miejscu wykonywania przez nas działalności.

Miejsce wiąże się też z prowadzoną przez nas działalnością. Jeśli jest to sklep, ważne by był w miejscu, gdzie będzie widoczny, z dużymi witrynami przy ruchliwej ulicy, by jego obecność zarejestrowało jak najwięcej osób. Kawiarnia z możliwością wystawienia stolików na zewnątrz, usługi finansowe z parkingiem dla klientów. Każda działalność wymaga przemyślenia od strony firmy, jak i klienta. Dobre miejsce może stać się jednocześnie reklamą firmy. Sam temat wywołuje w głowie burzę. Każda działalność jest indywidualna i wymaga innego spojrzenia, innego miejsca i innych perspektyw. Działalność spożywcza wymaga miejsca sterylnego, zadbanego by instytucja jaką jest Sanepid dała zielone światło na start. Działalność rozrywkowa, np. strzelnica na farby czy laser nie wymaga nakładów na generalny remont. Może być to hala magazynowa przystosowana pod działalność.

Jeśli prowadzimy produkcję, nie musimy jej robić w centrum miasta, gdzie ceny wynajmu i nieruchomości są znacznie wyższe niż na obrzeżach miast. Magazyn powinien być z rampą, by ułatwić rozładunek surowców i załadunek towarów.

Wiele firm jak np. pracownia graficzna, firmy internetowo marketingowe mogą mieścić się w miejscu zamieszkania. Wówczas koszty związane z ta działalnością są kosztami firmy.

Podsumowując. Miejsce prowadzenia działalności ma duży wpływ na jej sukces, dlatego ważne jest, by spojrzeć na to z punktu klienta. Dobór lokalu wiąże się z branża i wymaganiami, które stawia nam dana działalność.

Jeśli masz jakieś uwagi które pomogą innym wystartować, napisz proszę. Kto wie, może Twoje sugestie będą tym co pomoże innym zaistnieć.

en_US