Nazwa
Już masz! To jest to! Przepis na sukces. Ala co zrobić formalnie, by firma funkcjonowała legalnie? Gdzie się udać i od czego zacząć?
Najważniejszy jest pomysł, chęć i odwaga. Zakładamy, że to już masz.
Bez względu w jaką branżę idziemy musimy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy sami – jest konkurencja. Dla rynku jest to zdrowe, dla nas jako nowego gracza wymusza wyróżnienia się, zaangażowania i sporo wysiłku by się przebić. Konkurencja podnosi jakość i sumienność sprzedawców. W dzisiejszych czasach nie możemy nastawiać się na jednorazowy strzał, lecz na chęć długotrwałej współpracy. Musimy klienta związać ze swoja marką, rozkochać go w swoich produktach. W miarę wzrostu zaufania i wzajemnych konsultacji rodzą się nowe pomysły i wówczas nasza firma się rozwija, ale o tym kiedy indziej.
Aby zacząć budowanie firmy proponuję konsultacje z biurem rachunkowym, które wskaże jakie kroki należy podjąć, by zacząć działać formalnie i legalnie.
Po pomyśle na biznes dobrze jest wymyślić nazwę. W tej kwestii jest wiele artykułów i szkół. Jedni mówią, by nazwa była związana z wykonywaną działalnością inni, że nie koniecznie byle “wpadała w ucho”. O doborze nazwy wskazuje działalność jaką chcemy rozpocząć. Jeśli jest to coś związanego z rozrywką, proponujemy nazwę dowcipną, energiczną i entuzjastyczną, jeśli jest to coś poważnego typu usługi komputerowe czy ubezpieczeniowe, nazwa powinna być budząca zaufanie i respekt. Pamiętajmy, że z nazwą firmy wiąże się domena internetowa, strona internetowa. Nazwa będzie widniała na wizytówkach, w nagłówku firmy, na każdej fakturze, a czasem w neonie na ulicy. Jest wizytówką firmy, dlatego powinna sygnalizować czym firma się zajmuje. Wymyślenie dobrej i chwytliwej nazwy nie jest proste. Sama się z tym borykałam. Czasem nazwa, którą wymyślimy wydaje się nam “strzałem w dziesiątkę”, a po czasie okazuje się, że jest źle odbierana przez otoczenie, dlatego dobrze jeszcze zrobić ranking wśród znajomych lub obcych na ulicy.
Kilka słów od strony formalnej związanej z przepisami. Nazwa musi zawierać status prawny. Więc jednoosobowe działalności muszą mieć oprócz nazwy, imię i nazwisko właściciela. Spółki cywilne czy jawne nazwiska wszystkich wspólników i dopisek jakiego rodzaju jest to spółka osobowa. Natomiast spółki kapitałowe – wystarczy nazwa i dopisek rodzaju spółki np.: Godzinka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub Wskazówka Spółka Akcyjna.
Jeśli znasz jakieś patenty na dobrą nazwę napisz proszę. Kto wie, może Twoje sugestie będą tym co pomoże innym zaistnieć.