Księgowy, czyli kto?

Księgowy, czyli kto? 🤔

To osoby które wykonują pracę związaną z księgowością, podatkami i kadrami, są zatrudniane na stanowiskach służbowych pod różnymi nazwami i mają zróżnicowany zakres obowiązków.

Jakie są oczekiwania przedsiębiorców wobec księgowych?

Zdecydowanie coraz wyższe. Oczekuje się, że wyjaśni znaczenie liczb wskazując na istotne dla przedsiębiorcy informacje i na tej podstawie doradzi właściwy kierunek działania.

Z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wynika, że do najbardziej cenionych cech księgowych należą kolejno:

skrupulatność, uczciwość, pracowitość, chęć rozwoju, cierpliwość, ale także odpowiedzialność, otwartość na zmiany, zdolność profesjonalnego osądu, sceptycyzm, zdolność adaptacji czy kreatywność. W pytaniu o oczekiwane od księgowych kompetencje, aż 96% respondentów odpowiedziało – ”wiedza merytoryczna”.

Inne kompetencje księgowych doceniane przez przedsiębiorców, to umiejętność pracy pod presją czasu, umiejętności analityczne, przestrzeganie zasad etyki zawodowej, zdolność szybkiego uczenia się oraz komunikacja wewnątrz jednostki i z jej otoczeniem. To kolejny dowód na to, że księgowi przez całą swoją karierę muszą aktualizować wiedzę.

Doświadczenie to klucz do sukcesu, wiedza uzyskana na studiach czy na kursach, choćby najbardziej praktyczna, musi zostać wzbogacona o doświadczenie. Inne są doświadczenia księgowego pracującego na etacie, związanego często przez wiele lat z jedną firmą , a inne pracownika biura rachunkowego czy centrum usług wspólnych. Inne w firmie produkcyjnej, banku, czy zakładzie ubezpieczeń. Bogactwo ofert pracy pozwala na skorzystanie z różnych możliwości.

Zbyt długi czas pracy w jednym miejscu może powodować wypalenie zawodowe, czemu warto zapobiegać poszukując nowych wyzwań ☺

Potrzebujesz księgowego? Skontaktuj się z nami!
📨 biuro@blu-em.pl
☎ +48 575 909 002
🌐 https://blu-em.pl/