Zaczynamy działalność – dofinansowanie

Dofinansowanie

Założenie działalności gospodarczej to nie tylko podejście do jednego okienka i wypisanie formularz. To spory wkład finansowy i fizyczny. Aby firma odniosła sukces należy zakasać rękawy i w 100% się zaangażować. W zależności od branży na jaką się decydujemy będziemy potrzebować wkładu własnego. Pod wkładem własnym mam na myśli, w zależności od branży, różnej wysokości kwoty środków finansowania naszego startu.

Warto rozejrzeć się na rynku, jakiego rodzaju pomoce są dostępne i jakie dotyczą naszej branży. Powiatowy Urząd Pracy wspiera od kilku lat osoby bezrobotne zakładające działalność kwotą do 20 tysięcy złotych, na zakup głównie środków trwałych. Wydaje się to spora kwota, ale w większości przypadków jest to kropla w morzu. Rozpisując ją zastanówmy się, co jest nam niezbędne do zrealizowania pierwszych zleceń, a bez czego nasza działalność się obejdzie.

Jeśli potrzebujemy pracowników, a nasze przychody jeszcze nie są na wysokości wystarczającej na pokrycie całych kosztów związanych z wypłatą wynagrodzenia pracownikowi, to PUP posiada kilka rozwiązań w tym zakresie jak np. „Pracownik na staż”, „Prace interwencyjne”, „Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy”. Warunki i rodzaje pomocy zmieniają się, dlatego odsyłam na stronę Urzędu pracy, by zorientować się w aktualnych rozwiązaniach.

Kilka instytucji finansowych udziela kredytów na preferencyjnych warunkach osobom zaczynającym swoją drogę w biznesie. Ważne jest abyśmy zrobili sobie bilans tego co potrzebujemy i czy już to mamy. Jakie koszty musimy ponieść i czy jesteśmy w stanie dźwignąć to sami? Czy musimy skorzystać z pomocy instytucji zewnętrznych? Nie doradzam pożyczek lub kredytów z instytucji które nie są bankami.

Wszystkiego rodzaju dofinansowania obecne na rynku wymagają od nas mnóstwa formalności. Nie zniechęcajmy się. To jest nasz początek, drogi często pod górkę, więc niech nam przyświeca myśl, że później będzie łatwiej.

Jeśli masz jakieś pomysły, które pomogą innym wystartować, napisz proszę. Kto wie, może Twoje sugestie będą tym, co pomoże innym zaistnieć.

pl_PL