Zaczynamy działalność – konto bankowe

Konto bankowe

Zakładamy, że to nic ważnego, każdy już je ma i nie trzeba nic więcej, a jednak jak to mówią: “diabeł tkwi w szczegółach”. Dobór odpowiedniego banku wiąże się z szybkimi reakcjami od strony dofinansowań, miesięcznych prowizji, intuicyjnej strony, możliwości zdalnej obsługi ze strony i prześwietlaniem przez Urząd Skarbowy.

Banki konkurują między sobą o każdego klienta. Firmy są dla tych instytucji dobrym klientem. Czym sugerować się w doborze odpowiedniego banku i konta?

Jeśli nasza działalność opiera się na częstych wizytach, to trzeba wziąć pod uwagę dojazd do banku i szybkość obsługi. Co prawda jeśli mamy sklep, możemy podpisać umowę z firmą ochroniarską, która odbierze i wpłaci za nas pieniądze, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jeśli zaczynamy działalność, to poszukajmy banku który ma niskie prowizje, które jesteśmy w stanie zaakceptować. Jeśli nasza działalność nie wymaga częstych wizyt w placówce banku, to oprócz prowizji powinniśmy rozważyć przejrzystość i intuicyjność strony internetowej. Jest to wirtualne miejsce, które będziemy często obsługiwać. Przelewy i wpłaty są codziennością firmy, dlatego poszukajmy opinii wśród znajomych lub na profilach internetowych.

Większość firm w miarę rozwoju korzysta z promocyjnych źródeł dofinansowania dostarczanych przez bank. Różnego rodzaju kredyty firmowe, pożyczki kuszą przedsiębiorców. Proponuję dobrać bank, gdzie formalności będzie jak najmniej. Jeśli bierzemy różnego rodzaju kredyty np. obrotówkę w naszym banku, to formalności są już mniejsze. Bank posiada większość potrzebnych danych.

Od strony formalnej sugeruję wraz z założeniem działalności gospodarczej założyć konto. Często osoby pytają “dlaczego?”, przecież mam już konto prywatne – po co mi dwa? Możemy oczywiście zostawić jedno konto i to podać jako firmowe w CIDG. Jeśli będą na nie wpływały jakieś kwoty dodatkowe, nie związane z wykonywaną działalnością (np. sprzedaliśmy stare podręczniki ze szkoły) należy ich brak opodatkowania wytłumaczyć Podczas kontroli urzędnikowi. Podczas kontroli urzędnicy proszą o wykaz z konta firmowego i maja do tego prawo. Sugeruję rozgraniczyć konto firmowe i konto prywatne, by na koncie firmowym były wyłącznie transakcje i operację związane z działalnością gospodarczą.

Jeśli znasz jakieś patenty, które ułatwią innym decyzję, napisz proszę. Kto wie, może Twoje sugestie będą tym co pomoże innym zaistnieć.

pl_PL