Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez tego trunku. Kawa jest ratunkiem w wielu sytuacjach. Zakup kawy może być kosztem uzyskania przychodu, gdy powód, dla którego ją kupujemy, nie ma znamion wystawności i okazałości.
Wydatki w firmie na rzecz klientów czy kontrahentów stanowią zwyczajowy poczęstunek i służą poprawieniu wizerunku firmy. Co za tym idzie, prowadzą one do lepszego postrzegania firmy przez klientów, a więc do większego zaufania i wzrostu przychodów. Na tej podstawie mogą one zostać zakwalifikowane do kosztów.
Przepisy BHP określają, że do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie wszystkim pracownikom w ciągu całej zmiany roboczej wody zdatnej do picia lub innych napojów. Nie jest jednak sprecyzowane, jakiego rodzaju mają to być napoje. Można więc przyjąć, że wybór w tej kwestii należy do pracodawcy. Na tej podstawie uznaje się, że zapewnienie wszystkim pracowników wody i napojów jest obowiązkiem pracodawcy i wydatki z tym związane powinny stanowić koszty uzyskania przychodów.
Na podstawie obowiązujących przepisów, prawidłowo udokumentowane wydatki na zakup wody, kawy czy herbaty, które przekazane zostały do spożycia przez pracowników w czasie pracy bądź dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie firmy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.