Zmiany od 1 lipca

Od 1 lipca wchodzi w życie ustawa poprawiająca Polski Ład. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych będą opłacali podatek dochodowy w wysokości 12% (zamiast 17% jak dotychczas). Kwota wolna od podatku wynosząca 30.000 zł pozostaje bez zmian.

Wraz z nowymi przepisami pojawiła się możliwość odliczenia części składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, rozliczających się liniowo bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku rozliczania się podatkiem liniowym 19% – pojawiła się możliwość pomniejszenia dochodu o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych. Maksymalne zmniejszenie dochodów w tym przypadku wynosi 8.700 zł w skali roku. Dla osób rozliczających się za pomocą ryczałtu ustawa przewiduje możliwość pomniejszenia przychodu o 50% zapłaconych składek zdrowotnych.

W związku z powyższymi zmianami pojawia się również możliwość zmiany formy opodatkowania wyłącznie na zasady ogólne. Przy zmianie z ryczałtu na skalę jest możliwość rozliczenia po pół roku na każdej z zasad lub wybór rozliczania na jednej z zasad całego roku.

Nie wiesz, na jakiej formie opodatkowania najbardziej opłaca się być od 1 lipca?
Zgłoś się do nas!
kontakt@blu-em.pl
575909002

pl_PL